Znowu żyję pełną piersią

Projekt realizowany jest od 02.08.2021 r. do 31.10.2022 r.
Dedykowany jest 60 kobietom w trakcie leczenia lub po leczeniu nowotworu piersi.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja trwa od 02.08.2021r. do wyczerpania 36 miejsc w 2021 r. i 24 miejsc w 2022 r.

Każda uczestniczka skorzysta ze wsparcia:

  • diagnostyka przy użyciu nowoczesnych urządzeń odbywać się będzie podczas kwalifikowania pacjentki do projektu oraz na końcu jej wsparcia rehabilitacyjnego tj. śr. po 8 tygodniach, Diagnostyka oparta będzie na badaniu poziomu płynu limfatycznego, komputerowej analizie posturalnej, konsultacji zakresu ruchomości kończyny po stronie chorej piersi, konsultacji elastyczności blizny pooperacyjnej,
  • rehabilitacja indywidualna (ok. 18 zabiegów w czasie od 6-8 tygodni) obejmie terapię przeciwobrzękową (manualny drenaż limfatyczny), terapię narządów trzewnych,
  • rehabilitacja grupowa (16 zajęć w czasie 8 tygodni) obejmie trening medyczny ukierunkowany na określone dysfunkcje po operacjach piersi i skoncentrowany na przeciwdziałaniu obrzękowi limfatycznemu,
  • wypożyczenia pompy pneumatycznej (bez opłaty) na czas 6 tygodni,
  • wsparcie psychologa (3 indywidualne spotkania),
  • wsparcie dietetyka (3 spotkania) obejmujące przygotowanie planów dietetycznych wg metod pracy z pacjentem onkologicznym,
  • warsztaty z Racjonalnej Terapii Zachowań,
  • spotkania w ramach samopomocowej grupy wsparcia. Każda uczestniczka po zakończeniu rehabilitacji, będzie zobowiązana odbyć spotkanie z 5 kobietami w celu rozpropagowania profilaktyki badań raka piersi i badań mammograficznych. W celu właściwego przygotowania takich samopomocowych spotkań zostaną zorganizowane szkolenia z fizjoterapeutami oraz szkolenia z zakresu wolontariatu.

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie, należy zapoznać się z regulaminem, wypełnić formularz i wysłać go na adres e-mail rejestracja@cfpasko.pl oraz pocztą pod adres Centrum Fizjoterapii Paśko, ul. Lwowska 114, 35-301 Rzeszów lub złożyć osobiście pod ww adresem.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 722022410

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

PROSTO DO SZKOŁY

to projekt, który polega na zdiagnozowaniu dzieci oraz wsparciu rehabilitacyjnym dzieci z wadami postawy.

DIAGNOZA DZIECKA – kontrola i badanie postawy dziecka przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę i przy pomocy maty podometrycznej pokazującej, jak wygląda obciążenie dynamiczne i statyczne na stopach, w formie analizy komputerowej (czy ciało jest dobrze wyważone i ustabilizowane).

Na podstawie diagnoz wypracowane zostaną programy ćwiczeń rehabilitacyjnych.

ZAJĘCIA REHABILITACYJNE – każde dziecko wymagające rehabilitacji będzie uczestniczyć w cyklu 8 zajęć grupowych, które będą trwały 2 miesiące, aby wykształcić nawyk i systematykę ćwiczeń.

Rehabilitacja skupi się na dwóch obszarach:

  • Zajęcia zdrowy i prosty kręgosłup – będą miały na celu wprowadzenie prawidłowych nawyków postury i usprawnienie sylwetki dzieci. Najczęściej będą wykorzystane ćwiczenia Perina, w formie zabawowej, gier strategicznych z różnymi przyrządami wpływającymi na koordynację.
  • Zajęcia piękne i zdrowe stopy – skoncentrowane będą na wyrobieniu nawyków prawidłowego obciążania stóp i mają na celu ukształtowanie prawidłowej lokomocji.

Terapeuta poprzez odpowiednie i specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne będzie miał za zadanie w odpowiedni i funkcjonalny sposób kształtować stopę dziecka w połączeniu z całym ciałem

Kończącym etapem projektu będą WARSZTATY DLA RODZICÓW, które przybliżą znaczenie prawidłowej postawy ciała. Pokażą jak ważne są nawyki posturalne dziecka w domu, przy odrabianiu lekcji, oglądaniu telewizji itd. Posłużą także zwiększeniu świadomości rodziców o skutkach zaniechania podjęcia działań korekcyjnych wad postawy.