Limfa zwana też chłonką jest płynem, który ma potężne działanie zabezpieczające nasze ciało przed toksynami, dlatego prawidłowa funkcja tego układu determinuje stan naszego ciała na różnych poziomach rozpoczynając od problemów zapalnych, które atakują stan naszych narządów, skóry,  naczyń krwionośnych, stawów, mięśni, układu nerwowego itd.

Zacznijmy jednak od początku moim zdaniem od najważniejszego miejsca gdzie lokalizuje się problem z limfą jest nim przestrzeń międzykomórkowa.

Śródmiąższ zwany przestrzenią międzykomórkową to tam następuję zastój płynu limfatycznego, który w konsekwencji wyraża się objawem związanym z obrzękiem limfatycznym.

Limfa powinna byś w sposób ciągły usuwana z przestrzeni międzykomórkowej, pytanie co wchodzi w skład limfy. Odpowiedź brzmi wszystko co nie jest w stanie odprowadzić system żylny. Mówimy tutaj o białkach, tłuszczach, komórkach, wodzie oraz innych metabolitach wyrzuconych przez komórkę.

Przejdźmy teraz do poszczególnych składników zawartych w limfie czyli białkach – mówimy wtedy, że jest to limfonośny balast białkowy. Kiedy mamy do czynienia z nadmiarem tego składnika limfy np. podczas skręcenie stawu kolanowego następuję wysięk – czyli stan zapalny determinuje migracje białek przez naczynia włosowate i dochodzi do widocznego i bolesnego stanu zapalnego np. u sportowców, którzy doznali kontuzji stawu skokowego podczas zawodów sportowych .

Kolejny niezmiernie ważny komponent czyli tłuszcz – Limfonośny balast tłuszczowy. Trzeba zapamiętać bardzo istotną informację – największe spiętrzenie limfatyczne jest w jelicie cienkim to tutaj dochodzi do niedrożności płynu limfatycznego co skutkuje zaburzeniem na poziomie metabolicznym a w konsekwencji przenikaniem toksyn do innych warstw naszego ciała przez krwiobieg. Tłuszcz zanim zostanie przetransportowany musi zostać przerobiony i dzięki specjalnej otoczce białkowej może być rozpuszczony w środowisku wodnym.

Wszystkie elementy tłuszczowe wędrują do zbiornika mleczu przez odpowiednie pnie jelitowe. Następny limfonośny balast komórkowy  – leukocyty – przedostają się z odnogi tętniczej do śródmiąższu i stąd zabierane są przez naczynia limfatyczne aby spełnić swoje funkcje immunologiczne. Erytrocyty także stanowią element limfy z zastrzeżeniem, kiedy dochodzi do urazów mechanicznych. Komórki rakowe także stanowią komponent, który może przedostać się do naczyń limfatycznych i tworzyć przerzuty.

Ostatni element, który opisze będzie limfonośny balast wodny – znaczna większa część tego balastu jest odbierana przez system żylny, dlatego tutaj system limfatyczny jest jakby systemem pomocniczym gwarantującym równowagę pomiędzy filtracją i reabsorpcją w przestrzeni międzykomórkowej.

Podsumowując, jeżeli chcemy w sposób kompleksowy i uczciwy zająć się problemem niewydolności limfatycznej u pacjentów musimy znać skład limfy, miejsce gdzie następuje jej zastój. Umożliwi nam to prawidłową analizę i przygotowanie odpowiedniej strategii terapeutycznej.

mgr Mariusz Paśko D.O. (fizjoterapeuta, osteopata)